International / USD>
JK005 | Furniture leg
From: 9,00 $
Furniture legs in a unique style
JK005 | Furniture leg are one of our more unique legs with similarities to our other models. The profile of the leg is characterized by the larger rounding surrounded by significantly smaller roundings. The unique profile makes the legs perfect to have on the edge of the furniture. Perfect for sofas, beds, coffee tables and cupboards.
We offer several types of wood: oak, pine, beech and walnut, so you can easily find an option that suits your furniture and your style. Also choose the height that suits you best — the legs are available in heights from 5 to 30 cm.
Each furniture leg is exclusively handcrafted in Sweden from solid wood, where the natural wood pattern and finish make each leg unique. Give your furniture the lift it deserves — with a leg that maintains both quality and style, year after year.
| Art. no. | 35946 |
| Serie | JK005 |
| Brand | AJKDesign® |
| Designer | John-Kevin Moberg |
| Material | Solid wood |
| Screw type | Threaded M8 |
| Made in | Sweden |
| Height | 50/100/150/200/250/300mm |
| Dimensions | 45x45mm |
| Height screw | 20mm |
AJK AB provides a 1-year warranty from the date of delivery on all our products.
The warranty covers defects due to production, design or materials.
The warranty applies provided that the furniture is used for its intended purpose. Indoor furniture is intended for indoor use – if used outdoors or in humid environments, the warranty will be void.















Reviews
There are no reviews yet.