International / USD>
JK005 | Cabinet handle
From: 8,00 $
Screws included
Cabinet handle in modern style
JK005 | Cabinet handle is a modern handle that consists of a classic L-profile with a larger rounding and spacious groove for the fingers. A simple and stylish fitting that is easy to match with different interior styles. Perfect for cupboards, wardrobes and hatches.
We offer several types of wood: oak, beech and walnut, so you can easily find an option that suits you and your decor. Also choose the length that suits you best — the fittings are available in lengths 64-492mm between the holes. NOTE. 64mm consists of only one hole
Each fitting is exclusively hand-made in Sweden from solid wood, where the natural wood pattern and finish make each fitting unique. Give your doors the lift they deserve — with handles that maintain both quality and style, year after year.
| Art. no. | 39544 |
| Serie | JK005 |
| Brand | AJKDesign® |
| Designer | John-Kevin Moberg |
| Material | Solid wood |
| Made in | Sweden |
| C/C dimensions | 64/96/128/160/192/224/256/320/448/492mm |
| Overall width | 104/136/168/200/232/264/296/360/488/532mm |
| Height | 25mm |
| Depth | 30mm |
| Finger tracks | 20x10mm |
| Screws included | Yes |
AJK AB provides a 1-year warranty from the date of delivery on all our products.
The warranty covers defects due to production, design or materials.
The warranty applies provided that the furniture is used for its intended purpose. Indoor furniture is intended for indoor use – if used outdoors or in humid environments, the warranty will be void.















Reviews
There are no reviews yet.