International / USD>
JK006 | Furniture leg
From: 11,00 $
Furniture legs in slanted style
JK006 | Furniture leg is one of our more unique legs with similarities to our other models. The leg is characterized by the wide slanted design and fully rounded profile that allows it to be set completely flat or slightly more angled. Perfect for sofas, beds, coffee tables and cupboards.
We offer several types of wood: oak, pine, beech and walnut, so you can easily find an option that suits your furniture and your style. Also choose the height that suits you best — the legs are available in heights from 10 to 25 cm.
Each furniture leg is exclusively handcrafted in Sweden from solid wood, where the natural wood pattern and finish make each leg unique. Give your furniture the lift it deserves — with a leg that maintains both quality and style, year after year.
| Art. no. | 36211 |
| Serie | JK006 |
| Brand | AJKDesign® |
| Designer | John-Kevin Moberg |
| Material | Solid wood |
| Screw type | Threaded M8 |
| Made in | Sweden |
| Height | 100/150/200/250mm |
| Width | 60mm |
| Thickness | 28mm |
| Angle | 10° |
| Height screw | 20mm |
AJK AB provides a 1-year warranty from the date of delivery on all our products.
The warranty covers defects due to production, design or materials.
The warranty applies provided that the furniture is used for its intended purpose. Indoor furniture is intended for indoor use – if used outdoors or in humid environments, the warranty will be void.















Reviews
There are no reviews yet.