International / USD>
JK001 | Furniture leg
From: 8,00 $
Furniture legs in classic style
JK001 | Furniture leg is our very first model of legs but at the same time one of our most popular. The square profile in combination with softly rounded edges makes the leg stylish and easy to match with different interior styles. Perfect for sofas, beds, coffee tables and cupboards.
We offer several types of wood: oak, pine, beech and walnut, so you can easily find an option that suits your furniture and your style. Also choose the height that suits you best — the legs are available in heights from 5 to 30 cm.
Each furniture leg is exclusively handcrafted in Sweden from solid wood, where the natural wood pattern and finish make each leg unique. Give your furniture the lift it deserves — with a leg that maintains both quality and style, year after year.
| Art. no. | 35209 |
| Serie | JK001 |
| Brand | AJKDesign® |
| Designer | John-Kevin Moberg |
| Material | Solid wood |
| Screw type | Threaded M8 |
| Made in | Sweden |
| Height | 50/100/150/200/250/300mm |
| Dimensions | 45x45mm |
| Height screw | 20mm |
| Weight | N/A |
|---|
AJK AB provides a 1-year warranty from the date of delivery on all our products.
The warranty covers defects due to production, design or materials.
The warranty applies provided that the furniture is used for its intended purpose. Indoor furniture is intended for indoor use – if used outdoors or in humid environments, the warranty will be void.

















Reviews
There are no reviews yet.