International / USD>
JK005-X | Furniture leg
From: 105,00 $
Furniture legs in a unique style
JK005-X | Furniture leg is based on our 005 model fixed with tapered side arms that make it possible to screw the leg into the corner of fine furniture. The profile is characterized by the large rounding with smaller roundings all around. Perfect for sofas, beds, coffee tables and cupboards.
We offer several types of wood: oak, pine, beech and walnut, so you can easily find an option that suits your furniture and your style. The legs are only available in 20cm.
Each furniture leg is exclusively handcrafted in Sweden from solid wood, where the natural wood pattern and finish make each leg unique. Give your furniture the lift it deserves — with a leg that maintains both quality and style, year after year.
Screws not included
| Art. no. | 36608 |
| Serie | JK005 |
| Brand | AJKDesign® |
| Designer | John-Kevin Moberg |
| Material | Solid wood |
| Made in | Sweden |
| Height | 200mm |
| Leg profile | 45x45mm |
| Dimensions totalt | 200x200x200mm |
| Height screw | 20mm |
AJK AB provides a 1-year warranty from the date of delivery on all our products.
The warranty covers defects due to production, design or materials.
The warranty applies provided that the furniture is used for its intended purpose. Indoor furniture is intended for indoor use – if used outdoors or in humid environments, the warranty will be void.















Reviews
There are no reviews yet.