International / USD>
JK002 | Underframe
From: 182,00 $
NOTE. Cabinet not included
Underframe in modern style
JK002 | Underframe is designed to fit several different cabinets from IKEA. This frame consists of round legs with interconnected slightly rounded stretchers that give a very robust and modern impression that is easy to match with different interior styles.
We offer several types of wood: oak, beech and walnut, so you can easily find an option that suits your furniture and your decor.
Each frame is exclusively handcrafted in Sweden from solid wood, where the natural wood pattern and finish make each frame unique. Give your furniture the lift it deserves — with a frame that maintains both quality and style, year after year.
Make sure to select the correct dimensions for your specific IKEA cabinet.
| Art. no. | 35422 |
| Serie | JK002 |
| Brand | AJKDesign® |
| Designer | John-Kevin Moberg |
| Material | Solid wood |
| Made in | Sweden |
| Height | 100mm |
| Thickness frame | 20mm |
| Legs diameter | 40mm |
| Total length | 340/400/590/690/760/1110/1190/1460/1790mm |
| Depth | 340/380mm |
| Cabinet included | No |
AJK AB provides a 1-year warranty from the date of delivery on all our products.
The warranty covers defects due to production, design or materials.
The warranty applies provided that the furniture is used for its intended purpose. Indoor furniture is intended for indoor use – if used outdoors or in humid environments, the warranty will be void.












Reviews
There are no reviews yet.