International / USD>
JK003 | Furniture leg
From: 9,00 $
Furniture legs in retro style
JK003 | Furniture leg have been our most popular model of legs since it was first launched. The slanted profile in combination with softly rounded edges makes the leg modern and stylish but at the same time retro-inspired. Easy to match with different interior styles. Perfect for sofas, beds, coffee tables and cupboards.
We offer several types of wood: oak, pine, beech and walnut, so you can easily find an option that suits your furniture and your style. Also choose the height that suits you best — the legs are available in heights from 10 to 25 cm.
Each furniture leg is exclusively handcrafted in Sweden from solid wood, where the natural wood pattern and finish make each leg unique. Give your furniture the lift it deserves — with a leg that maintains both quality and style, year after year.
| Art. no. | 32415 |
| Serie | JK003 |
| Brand | AJKDesign® |
| Designer | John-Kevin Moberg |
| Material | Solid wood |
| Screw type | Threaded M8 |
| Made in | Sweden |
| Height | 100/150/200/250mm |
| Thickness | 28mm |
| Width top | 60mm |
| Width bottom | 30mm |
| Angle | 10° |
| Height screw | 20mm |
| Weight | N/A |
|---|
AJK AB provides a 1-year warranty from the date of delivery on all our products.
The warranty covers defects due to production, design or materials.
The warranty applies provided that the furniture is used for its intended purpose. Indoor furniture is intended for indoor use – if used outdoors or in humid environments, the warranty will be void.















Ingrid –
Truly lovely. The legs really gave my Ikea Besta a unique look, making it fit in with my decor. They are great quality and couldn’t be easier to install.
Ryan –
Shipping took a while but there was storms across the US. Sweet feet!!